Club Details
Canute

Club Name:Canute
Web Site:http://canutebadmintonclub.com/
Club Venue:Egerton Youth Club,
Mereheath Lane,
Knutsford,
Cheshire,
WA16 6SL.
Club Night:Mondays (8.00pm) & Thursdays (8.15pm)
Map:
Secretary:
Mark Henderson  
(Day)07737643459
(Eve)07737643459
(Mob)07737 643 459
canutebc@gmail.com
Match Night:Thursdays 8.30pm-11.00pm (Arrive 8.15pm to start for 8.30pm)
Match Venue:Egerton Youth Club,
Mereheath Lane,
Knutsford,
Cheshire,
WA16 6SL.
Match Secretary:
Jay Moran   (All Teams)
(Day)
(Eve)
(Mob)07906 517 162
canutebc@gmail.com
Notes:We have a range of flexible membership options
Teams:
Team NamePlayedWonDrawnLostPointsGames
For
Games
Against
Points
For
Points
Against
Canute Mixed 'A'10901181512936482198
Canute Mixed 'B'950410956730812691
Canute Mens 'A'9801161224031792572
Canute Mens 'B'911734811425303203
Canute Ladies(4) 'A'71153335112441538
Canute Mens 'C'83056648022712493
Honours:
YearTeamDivision
2015-16Canute Mens 'C' Mens Division 4
2015-16Canute Mens 'B' Mens Division 2
2015-16Canute Mens 'A' Mens Division 1
2015-16Canute Mixed 'A' Mixed Division 1
2014-15Canute Mixed 'A' Mixed Division 1
2014-15Canute Mens 'A' Mens Division 1
2013-14Canute Ladies(6) 'A' Ladies(6) Division 1
2013-14Canute Mens 'A' Mens Division 1
2012-13Canute Mens 'B' Mens Division 3
2012-13Canute Mens 'A' Mens Division 1
2011-12Canute 'A' Mixed Division 2
2011-12Canute 'C' Mens Division 4
2010-11Canute 'A' Mens Division 2
2008-09Canute 'A' Mixed Division 2
2007-08Canute 'A' Mixed Division 3
2007-08Canute 'B' Mixed Division 4
2006-07Canute 'A' Ladies(6) Division 2
2006-07Canute 'B' Mixed Division 5
2005-06Canute 'A' Ladies(6) Division 3
2005-06Canute 'A' Mens Division 3
2002-03Canute 'B' Mixed Division 4
2001-02Canute 'A' Ladies(6) Division 2
2001-02Canute 'A' Mens Division 3
1998-99Canute 'A' Mens Division 3
1998-99Canute 'A' Ladies(6) Division 2
1996-97Canute 'A' Ladies(6) Division 2
1995-96Canute 'A' Ladies(6) Division 3
1992-93Canute 'A' Mens Division 4
Players Ranking:
Player NamePointsPlayedWonLostPercentPoints
For
Points
Against
Burnham, James188150945662.728832472
Jakeman, Richard15896791782.319491385
Hunter, John132114664857.922041995
Taylor, Peter12678631580.815511093
Simmons, Michael12272611184.71460996
Wall, Mia10066501675.81315865
Day, Jenny764238490.5867426
Hart, Simon7448371177.1957703
Ellis-Jones, Sylvia724236685.7867580
Wall, Phil7066353153.012001117
Woolacott, Helen7066353153.011831175
Frankland, Olivia704235783.3845515
Robinson, Kara6648331568.8842715
Lee, Yin Tak6248311764.6907770
Mason, Alex5854292553.7950875
Owen, Cameron5648282058.3898832
Henderson, Mark5478275134.613391512
Urwin, Ella5060253541.710381102
Moran, Jay4060204033.310171144
Robinson, Paul3848192939.6825849
Gardner, Ben382419579.2487301
Herriott, Robert382419579.2469370
Smith, Hannah3242162638.1726764
Connors, Kevin2624131154.2345383
Done, Andrew2412120100.0252163
Fawdry, Chris2036102627.8565659
Bailey, Rebecca2024101441.7411442
Tsang, Ian18189950.0305328
Xu, Tina18129375.0220208
Ashton, Alyx161881044.4278316
Hudson, Elaine12660100.012663
Nolan, Sean82442016.7279480
Moss, William663350.0110110
Roshan, Rebekah663350.010697
Palfreyman, Ian41821611.1171361
Dex, Matthew462433.393111
Highton, Matthew462433.39284
Lee, Manbun2241234.2264504
Xu, Alex06060.051126
Ashton, Dominic06060.00126
Latest Results
16 Mar Canute 'A' 15-3 Welsh R 'A' Mi 1
16 Mar Goostrey 'A' 15-3 North'ch 'A' Mi 1
19 Jan CEGELEC 'B' 3-9 Welsh R 'B' Ve 2
19 Feb Knutsford 'A' 17-1 Crosses 'A' Mi 1
07 Feb CEGELEC 'B' 4-8 Congl'n 'B' Ve 2
27 Oct Canute 'A' 18-0 Crosses 'A' Mi 1
19 Mar Congl'n 'A' 5-7 Wols 'A' Ve 1
20 Mar Welsh R 'B' 18-0 K'grove 'A' Me 1
20 Mar Welsh R 'A' 11-1 Goostrey 'B' Ve 1
22 Mar South Ches 'A' 12-6 Weav'm 'A' Me 3
Pending Results
14 Mar Knutsford 'A' v. Goostrey 'B' Me 2
20 Mar Whitfield 'A' v. Knutsford 'A' Me 2
20 Mar Holmes C 'B' v. CEGELEC 'A' Ve 2
23 Mar Goostrey 'A' v. Welsh R 'A' Me 1
Result Pending, but in date
Result Pending, 5 days overdue
Result Pending, 7 days overdue
This Week's Fixtures
24 Mar North'ch 'B' v. Crosses 'B' Mi 3
24 Mar Goostrey 'B' v. Alsager 'A' Me 2
24 Mar Wols 'A' v. Knutsford 'A' Me 2
24 Mar North'ch 'B' v. Malbank 'B' Me 4
27 Mar Welsh R 'A' v. Knutsford 'A' Mi 1
27 Mar Crosses 'B' v. Canute 'C' Me 3
27 Mar Holmes C 'B' v. South Ches 'B' Me 4
27 Mar Holmes C 'A' v. South Ches 'A' La 2
27 Mar Welsh R 'B' v. Congl'n 'B' Ve 2
28 Mar CEGELEC 'A' v. Canute 'B' Mi 2
29 Mar South Ches 'A' v. Holmes C 'A' Mi 2
29 Mar South Ches 'A' v. Wols 'A' Ve 1
30 Mar Goostrey 'A' v. Welsh R 'B' Me 1
31 Mar Weav'm 'A' v. CEGELEC 'A' Mi 2
31 Mar North'ch 'A' v. Knutsford 'A' Me 2
03 Apr Welsh R 'A' v. North'ch 'A' Mi 1
03 Apr Holmes C 'A' v. Canute 'C' Me 3
03 Apr Holmes C 'A' v. Canute 'A' La 2
04 Apr Knutsford 'A' v. CEGELEC 'A' Me 2
05 Apr South Ches 'A' v. Holmes C 'A' Me 3
<- Previous Next ->
Tournaments
  Closing
Date
 
Masters Entry Closed Online Entry
Handicap Entry Closed Online Entry
Open Entry Closed Online Entry
Junior (U12) Entry Closed Online Entry
Junior (U14) Entry Closed Online Entry
Junior (U16) Entry Closed Online Entry
Junior (U18) Entry Closed Online Entry