Club Details
Canute (J)

Club Name:Canute (J)
Web Site:www.canutebadmintonclub.com
Club Venue:Egerton Youth Club,
Mereheath Lane,
Knutsford,
Cheshire,
WA16 6SL.
Club Night:Junior Coaching Mondays 7-8pm.
Map:
Secretary:
Paul Robinson  
(Day)01565 652037
(Eve)
(Mob)
paul.robinson67@ntlworld.com
Match Night:Not Applicable
Match Venue:MMU (Crewe Campus),
Crewe Green Road,
Crewe,
Cheshire,
CW1 5DU.
Match Secretary:
Paul Robinson   (All Teams)
(Day)01565 652037
(Eve)
(Mob)
paul.robinson67@ntlworld.com
Notes:junior captain (graham paisley) E:graham.paisley1@gmail.com
Teams:
Team NamePlayedWonDrawnLostPointsGames
For
Games
Against
Points
For
Points
Against
Canute (J) Junior 'A'000000000
Canute (J) Junior 'B'000000000
Canute (J) Junior 'C'000000000
Honours:
YearTeamDivision
2015-16Canute (J) Junior 'C' Junior Division 3
2015-16Canute (J) Junior 'A' Junior Division 1
2014-15Canute (J) Junior 'A' Junior Division 1
2013-14Canute (J) Junior 'A' Junior Division 1
2012-13Canute (J) Junior 'A' Junior Division 1
2012-13Canute (J) Junior 'C' Junior Division 4
2012-13Canute (J) Junior 'B' Junior Division 3
2011-12Canute 'A' Junior Division 1
2010-11Canute 'B' Junior Division 2
2009-10Canute 'A' Junior Division 1
2008-09Canute 'D' Junior Division 4
2008-09Canute 'A' Junior Division 1
2007-08Canute 'A' Junior Division 1
2007-08Canute 'B' Junior Division 2
2006-07Canute 'A' Junior Division 1
2005-06Canute 'B' Junior Division 3
2005-06Canute 'A' Junior Division 2
2004-05Canute 'A' Junior Division 1
2003-04Canute 'A' Junior Division 2
2003-04Canute 'B' Junior Division 3
Players Ranking:
Player NamePointsPlayedWonLostPercentPoints
For
Points
Against
Alyx Ashton382419579.2480346
Cameron McGregor-Ogden362418675.0483373
Matthew Higton2624131154.2447428
Harry Proudly2424121250.0409397
Olly Welch221811761.1348293
Tom McNulty221811761.1309286
Greg Wilkes16128466.7235174
Ben Patoff14127558.3222205
Ella Urwin12126650.0192236
Millie Finn894544.4138155
Isabelle Amoore482625.093126
Edward Higton2131127.7120252
James Stewart281712.579158
Adam Mitchell261516.787122
Jake Newton261516.777122
Matthew Stewart08080.061168
Jack Watson06060.066126
Latest Results
16 Mar Canute 'A' 15-3 Welsh R 'A' Mi 1
16 Mar Goostrey 'A' 15-3 North'ch 'A' Mi 1
19 Jan CEGELEC 'B' 3-9 Welsh R 'B' Ve 2
19 Feb Knutsford 'A' 17-1 Crosses 'A' Mi 1
07 Feb CEGELEC 'B' 4-8 Congl'n 'B' Ve 2
27 Oct Canute 'A' 18-0 Crosses 'A' Mi 1
19 Mar Congl'n 'A' 5-7 Wols 'A' Ve 1
20 Mar Welsh R 'B' 18-0 K'grove 'A' Me 1
20 Mar Welsh R 'A' 11-1 Goostrey 'B' Ve 1
22 Mar South Ches 'A' 12-6 Weav'm 'A' Me 3
Pending Results
14 Mar Knutsford 'A' v. Goostrey 'B' Me 2
20 Mar Whitfield 'A' v. Knutsford 'A' Me 2
20 Mar Holmes C 'B' v. CEGELEC 'A' Ve 2
23 Mar Goostrey 'A' v. Welsh R 'A' Me 1
Result Pending, but in date
Result Pending, 5 days overdue
Result Pending, 7 days overdue
This Week's Fixtures
24 Mar North'ch 'B' v. Crosses 'B' Mi 3
24 Mar Goostrey 'B' v. Alsager 'A' Me 2
24 Mar Wols 'A' v. Knutsford 'A' Me 2
24 Mar North'ch 'B' v. Malbank 'B' Me 4
27 Mar Welsh R 'A' v. Knutsford 'A' Mi 1
27 Mar Crosses 'B' v. Canute 'C' Me 3
27 Mar Holmes C 'B' v. South Ches 'B' Me 4
27 Mar Holmes C 'A' v. South Ches 'A' La 2
27 Mar Welsh R 'B' v. Congl'n 'B' Ve 2
28 Mar CEGELEC 'A' v. Canute 'B' Mi 2
29 Mar South Ches 'A' v. Holmes C 'A' Mi 2
29 Mar South Ches 'A' v. Wols 'A' Ve 1
30 Mar Goostrey 'A' v. Welsh R 'B' Me 1
31 Mar Weav'm 'A' v. CEGELEC 'A' Mi 2
31 Mar North'ch 'A' v. Knutsford 'A' Me 2
03 Apr Welsh R 'A' v. North'ch 'A' Mi 1
03 Apr Holmes C 'A' v. Canute 'C' Me 3
03 Apr Holmes C 'A' v. Canute 'A' La 2
04 Apr Knutsford 'A' v. CEGELEC 'A' Me 2
05 Apr South Ches 'A' v. Holmes C 'A' Me 3
<- Previous Next ->
Tournaments
  Closing
Date
 
Masters Entry Closed Online Entry
Handicap Entry Closed Online Entry
Open Entry Closed Online Entry
Junior (U12) Entry Closed Online Entry
Junior (U14) Entry Closed Online Entry
Junior (U16) Entry Closed Online Entry
Junior (U18) Entry Closed Online Entry