Toggle navigation
Login
Log In
Register
Senior Clubs
Alsager
Canute
Cegelec
Congleton
Goostrey
Knutsford
Northwich
South Cheshire
The Crosses
Weaverham
Welsh Row
Whitfield
Senior League
Hybrid 1
Ladies 1
Mens 1
Mens 2
Mens 3
Mixed 1
Veterans 1
Junior Clubs
Alsager (J)
Altrincham(J)
Canute (J)
Nantwich (J)
Shavington (J)
Sunrise (J)
The Crosses (J)
Wizards (J)
Junior League
Junior Division 1
Junior Division 2
Junior Division 3
Junior Division 4
John Ford
Quarter Final
Semi Final
Final
Tournaments
Handicap
John Ford Trophy
Junior (U12)
Junior (U14)
Junior (U16)
Junior (U18)
Masters
Open
General
Photo Gallery
Random Stats
Contacts
Useful Links
Handbook (pdf)
Contact Us
Downloads
Crewe and District
Veterans Division 1
Player Ranking
League Tables
Hybrid 1
Ladies 1
Mens 1
Mens 2
Mens 3
Mixed 1
Veterans 1
Fixtures
Hybrid 1
Ladies 1
Mens 1
Mens 2
Mens 3
Mixed 1
Veterans 1
Previous Winners
Hybrid 1
Hybrid 2
Ladies 1
Ladies 2
Ladies(6) 1
Ladies(6) 2
Ladies(6) 3
Mens 1
Mens 2
Mens 3
Mens 4
Mens 5
Mixed 1
Mixed 2
Mixed 3
Mixed 4
Mixed 5
Mixed 6
Veterans 1
Veterans 2
Veterans 3
Player Ranking
Hybrid 1
Ladies 1
Mens 1
Mens 2
Mens 3
Mixed 1
Veterans 1
League Rules
Player Name
Points
Played
Won
Lost
Percent
Points For
Points Against
Iain Owen
72
36
36
0
100
756
322
David Dodd
60
30
30
0
100
630
281
Steve Aylott
12
6
6
0
100
128
56
Tracy Aherne
12
6
6
0
100
127
80
Leigh Norcup
12
6
6
0
100
126
75
Mel Lievesley
4
2
2
0
100
42
33
Claire Griffin
130
66
65
1
98
1380
620
Ruth Raiswell
128
66
64
2
97
1365
603
Sharon Holford
58
30
29
1
97
629
298
Warren Simpson
58
30
29
1
97
625
335
Dave Raiswell
34
18
17
1
94
371
188
Keith Withers
66
36
33
3
92
743
475
Anne Haslam
90
60
45
15
75
1148
899
Jez Touch
18
12
9
3
75
225
179
Anthony (oscar) Jackson
52
36
26
10
72
638
323
Graham Pover
26
18
13
5
72
355
326
David Haigh
58
42
29
13
69
748
586
Pamela Jeffs
48
36
24
12
67
690
498
Andy Linney
24
18
12
6
67
326
227
Sue Saunders
8
6
4
2
67
117
94
Alex Jones
8
6
4
2
67
114
82
Claire Hodgkinson
60
48
30
18
63
870
734
Neil Hutchinson
30
24
15
9
63
448
374
Mark Henderson
22
18
11
7
61
361
294
Gwyneth Dean
50
42
25
17
60
709
455
Gary Whewall
50
42
25
17
60
708
439
Howard Gregory
28
24
14
10
58
455
339
Nathan Weatherington
14
12
7
5
58
221
214
Simon Geary
14
12
7
5
58
217
197
Barbara Forster
62
54
31
23
57
1002
851
Fiona Barlow
60
54
30
24
56
932
907
Sarah Lawton
78
72
39
33
54
1270
1191
Anthony Marks
70
66
35
31
53
1111
1140
Andrew Wood
6
6
3
3
50
110
112
Roger Hopton
6
6
3
3
50
109
108
Ramesh Satla
6
6
3
3
50
108
110
Margaret Hopkin
6
6
3
3
50
107
105
Ann Lewis
16
18
8
10
44
287
296
Janet Ball
36
42
18
24
43
639
600
Rob Thompson
10
12
5
7
42
181
203
Stephen Ford
42
54
21
33
39
888
1023
Debora Hewitt-gilmore
16
24
8
16
33
325
366
Andrew Bennett
4
6
2
4
33
105
116
Alan Holmes
24
42
12
30
29
582
819
Hannah Hughes
10
18
5
13
28
264
356
John Dunkley
28
54
14
40
26
802
1072
Mark Thomas
24
48
12
36
25
685
944
Rachael Darlington
12
24
6
18
25
371
462
Jane Brumby
26
60
13
47
22
838
1210
Brian Horrocks
8
18
4
14
22
257
347
Jamie Stephens
20
48
10
38
21
698
962
Peter Huggon
18
42
9
33
21
665
844
Julie Stephens
16
48
8
40
17
643
967
Andrew Riley
2
6
1
5
17
89
117
Glynis Maclachlan
8
30
4
26
13
405
626
Peter Knight
2
10
1
9
10
133
204
Jane Dixon
4
36
2
34
6
437
743
David Dunn
2
18
1
17
6
260
375
John Freeman
2
18
1
17
6
201
372
Glenda Savage
2
18
1
17
6
200
373
Meriel Currie
0
6
0
6
0
92
127
Pending Results
23 Feb
Alsager 'A'
v.
Goostrey 'A'
Hy 1
21 Mar
Cegelec 'A'
v.
Crosses 'A'
Ve 1
12 Apr
Goostrey 'A'
v.
Alsager 'A'
Me 1
17 Apr
Crosses 'C'
v.
Alsager 'B'
Me 3
25 Apr
Goostrey 'A'
v.
Welsh R 'A'
Me 1
26 Apr
North'ch 'B'
v.
South Ches 'A'
Me 2
26 Apr
Seven Sisters
v.
Welsh R 'A'
La 1
26 Apr
North'ch 'B'
v.
Weav'm 'A'
Mi 1
Matches Played
Total Matches Played:
(255/274)
93%
Mens:
(95/104)
91%
Mixed:
(40/42)
95%
Ladies:
(29/30)
97%
Veterans:
(39/42)
93%
Hybrid:
(52/56)
93%
© Copyright 2024 Crewe and District Badminton League
Webmaster
All comments should be sent to the